Roster

2024 DUNDAS DUKES ROSTER

NO. DUKE POS B/T HT WT HOMETOWN/HS COLLEGE SEASON WITH DUKES
1 Drew Sathrum UTIL R/R 5-10 185 Wanamingo, Minn./Kenyon-Wanamingo College of St. Scholastica 11th
2 Nolan Thompson P R/R 6-4 185 Northfield, Minn. 1st
3 Noah Drusch UTIL R/R 5-11 195 Rosemount, Minn./Farmington Century College/Ariz. Christian 2nd
4 Charlie Ruud P/IF R/R 5-10 165 Cannon Falls, Minn./Cannon Falls St. Olaf College/St. Paul (Amer. Assoc.) 15th
5 Todd Mathison INF/P R/R 6-1 195 Northfield, Minn./Northfield St. Olaf College/St. Paul (Amer. Assoc.) 21st
6 John McCaustlin P R/R 6-4 180 Prior Lake, Minn./Prior Lake DCTC 7th
7 Joey Winters INF L/R 6-5 190 Rosemount, Minn/Henry Sibley Iowa Lakes CC/Ottawa College (Ariz.) 4th
9 Mick Dudero P R/R 5-9 185 Minneapolis/South Univ. of Wisconsin Superior 9th
11 Josh Maus SS R/R 5-10 175 Northfield, Minn./Northfield St. Olaf College 21st
13 Rhett Williamson INF L/R 6-2 205 Nisswa, Minn. / Brainerd UW-Superior 4th
14 Nate Costa INF R/R 6-0 170 Lakeville, Minn. / South Century College 1st
15 Frank Vogel INF/P L/R 6-5 235 Lakeville, Minn./Farmington MidAmerica Nazarene 4th
17 Carson Jones OF R/R 5-11 200 Farmington, Minn./Farmington St. Olaf College 17th
19 Nate Van Roekel INF R/R 6-2 215 New Ulm, Minn./New Ulm Winona State Univ. 12th
20 Patrick Wadzinski C S/R 5-10 168 Hastings, Minn./Hastings St. Olaf College 15th
21 Rich Bordas OF L/L 6-0 190 Eagan, Minn./Apple Valley Oral Roberts Univ. 25th
23 Ryan Bell P R/R 6-2 180 Northfield, Minn./Northfield Century College 3rd
24 Patrick McManus P R/R 6-1 170 Lakeville, Minn./Lakeville South St. Scholastica 2nd
25 Sawyer Hoffman P L/R 6-1 210 Farmington, Minn. Winona State 2nd
26 Tyler Steimer C L/R 6-2 210 Rosemount, Minn. DCTC 2nd
27 Matt Neuger P L/L 6-2 175 Northfield, Minn./Northfield St. Olaf College 18th
28 Austin Koep INF R/R 6-3 210 Dundas, Minn./Northfield MSU-Mankato 1st
29 Dom Vogel P/C L/R 6-1 180 Lakeville, Minn./Farmington Century College 4th
30 Mike Ludwig INF R/R 6-6 210 Blaine, Minn./Blaine St. Olaf College/GCL Dodgers (LAD) 20th
31 Jon Bishop INF L/L 6-4 245 Rosemount, Minn./Rosemount 12th
32 Garrett Miehoffer INF R/R 5-8 170 Lakeville, Minn./Farmington DCTC 3rd
33 Brandon Rolloff OF R/R 6-3 235 New Ulm, Minn./New Ulm Augustana (S.D.) 7th
34 Haydn Lanoue OF L/L 6-2 195 Rosemount, Minn./Eastview College of St. Scholastica 8th
35 Nic Zabel P/IF R/R 6-4 210 Northfield Minn./Northfield 7th
36 Tate Journell OF R/R 5-10 160 Northfield, Minn./Northfield 2nd
37 Owen Schmidt P R/R 6-1 175 Farmington, Minn./Farmington Winona State 1st
39 Landon Boisen P/OF R/R 6-2 190 Rosemount, Minn. Upper Iowa 1st
45 Kyle Hrncir P/INF R/R 6-5 220 Farmington, Minn. Upper Iowa 2nd
47 Conor Merton P L/L 6-2 200 Perth, Austrailia Bethany Lutheran 2nd
71 Will Van Epps P/INF R/R 6-3 225 Wanamingo, Minn. / Kenyon-Wanamingo MSU-Mankato 1st
86 Noah Fuller P R/R 6-0 170 Eagan, Minn. 3rd
89 Nolan Rolloff UTIL R/R 5-10 160 Owatonna, Minn./Owatonna 2nd